EUROPEAN DIGITAL INNOVATION HUBS (EDIH)
Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (eng. European Digital Innovation Hubs, EDIH) to unijna inicjatywa, której celem jest ustanawianie w Europie regionalnych centrów innowacji cyfrowych wspierających przedsiębiorstwa i organizacje sektora publicznego w reagowaniu na wyzwania, które stawia transformacja cyfrowa. Centra tworzone są m.in. przez instytucje otoczenia biznesu, inkubatory przedsiębiorczości, dostawców rozwiązań i zaplecza technologicznego, uczelnie i instytucje badawczo-rozwojowe. Aktualnie projekty finansowane są w ramach Digital Europe Programme przez Komisję Europejską oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a oferowane usługi skierowane są głównie do małych i średnich przedsiębiorstw.
Grupą docelową realizowanych projektów są małe i średnie przedsiębiorstwa.
W ramach projektów EDIH ICsec oferuje usługi:
hub4industry (akronim: h4i)
Hub4industry pomaga przedsiębiorstwom w ewolucji do fabryki przyszłości. Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności rynkowej polskich firm poprzez wdrożenie nowoczesnych technologii i rozwiązań. Klienci hub4industry otrzymują kompleksowe doradztwo w obszarze przemysłu 4.0 – od koncepcji, aż to wdrożenia. Mają możliwość na żywo zobaczyć technologie zaadaptowane w wiodących przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych, wziąć udział w szkoleniach, warsztatach przygotowujących do planowania i wdrożenia zrównoważonych zmian.
Pełna oferta hubu obejmuje ponad 60 usług, które obejmują szkolenia i warsztaty biznesowe, audyty i doradztwo, usługi wdrożeniowe typu proof-of-concept czy wsparcie w poszukiwaniu źródeł finansowania inwestycji. Oferta skierowana jest dla małych i średnich (MŚP) przedsiębiorstw produkcyjnych.
Koordynator: Krakowski Park Technologiczny
Strona internetowa projektu: https://hub4industry.pl/
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 25 878 347,92 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 23 759 962,34 PLN
Re_d: rethink digital – Central Poland Digitalisation Hub (akronim: re_d)
EDIH w ramach projektu r_ed ma na celu wsparcie MŚP w skutecznej transformacji cyfrowej, która koncentruje się głównie na optymalizacji procesów, danych, narzędzi, cyberbezpieczeństwie, automatyzacji i innych. Projekt skupia się na wsparciu w obszarach: IoT/5G, cyberbezpieczeństwo, AI, VR/AR oraz na otwartym kanale innowacji mającym na celu przygotowanie MŚP do zrozumienia i wdrożenia technologii w swojej działalności.
Efektem projektu będzie podniesienie kompetencji cyfrowych i wdrożenie rozwiązań cyfryzacyjnych w 80 MŚP, które skorzystają z usług w zakresie nowoczesnych technologii, oferowanych w ramach projektu.
Koordynator: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Strona internetowa projektu: https://re-d.pl/
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 22 040 012,08 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 20 164 646,27 PLN
CybeSec - Krajowe Centrum Bezpiecznej Transformacji Cyfrowej (akronim: CyberSec)
EDIH w ramach projektu CyberSec skupia się głównie na obszarze cyberbezpieczeństwa. Jego głównym celem jest oferowanie małym i średnim przedsiębiorstwom pełnego wachlarza usług, które pozwolą im bezpiecznie funkcjonować w pełni zdigitalizowanym środowisku, a także wdrażanie własnych rozwiązań, które są dojrzałe technologicznie, ale też odporne na cyberataki. Celem jest zapewnienie możliwie największego poziomu ochrony kontrolowanej infrastruktury IT/IOT.
Efektem projektu będzie zwiększenie odporności przedsiębiorstw z sektora MŚP na cyberataki oraz konkurencyjności w przestrzeni Internetu.
Koordynator: Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Strona internetowa projektu: https://cyber-sec.net.pl/
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 14 625 417,09 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 7 312 708,43 PLN
Projekty h4i, re_d, CyberSec są współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach programu „Cyfrowa Europa” na lata 2021-2027 oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, Priorytet II, Środowisko sprzyjające innowacjom, działanie 2.22 „Współfinansowanie działań EDIH”.
Rozwój systemu IDS dla OT pod kątem wymagań sektora użyteczności publicznej
ICsec S.A. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „Rozwój systemu IDS dla OT pod kątem wymagań sektora użyteczności publicznej (IDS utilities)” w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Celem projektu jest przeprowadzenie prac B+R w celu opracowania innowacyjnego na skalę kraju produktu dzięki wdrożeniu przez Spółkę trzech nowych funkcjonalności w zakresie obecnie posiadanego rozwiązania SCADvance XP (IDS dla OT). Planowane prace rozwojowe pozwolą na rozwój systemu IDS dla OT pod kątem wymagań sektora użyteczności publicznej i dzięki temu na uzyskanie znaczącej przewagi w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych.
SCADvance XP zostanie wyposażony w trzy dodatkowe funkcjonalności:
Aktualnie oferowany przez Spółkę system SCADVANCE XP jest kierowany do przemysłu. Wprowadzenie nowych funkcjonalności zwiększy poziom dostosowania tego systemu dla firm z segmentu utilities, w szczególności do spółek produkujących i dystrybuujących energię; wydobywających, magazynujących oraz dystrybuujących gaz; produkujących i dystrybuujących ciepło; wodno-kanalizacyjnych; wydobywających, produkujących i dystrybuujących paliwa.
Wartość dofinansowania: 6 186 331,25 PLN
Wartość projektu: 3 711 798,75 PLN
ICsec S.A. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „System Monitoringu Urządzeń Automatyki Przemysłowej dla potrzeb cyberbezpieczeństwa (SMUAP)” w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Celem Projektu jest prowadzenie prac B+R ukierunkowanych na rozwój innowacyjnego systemu monitoringu urządzeń automatyki przemysłowej dla potrzeb cyberbezpieczeństwa. Rezultatem Projektu B+R będzie innowacja produktowa – system teleinformatyczny z zakresu cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych (do 10 Gbit) tj. SMUAP (System Monitoringu Urządzeń Automatyki Przemysłowej). W skład SMUAP wejdą:
Sieci przemysłowe są dziś zabezpieczane przed cyberzagrożeniami różnego rodzaju systemami, np. firewallami, NAC’ami,systememi klasy SIEM, IDS, IPS. Nie są to jednak rozwiązania wystarczające. Wraz ze wzrostem liczby i złożoności ataków, konieczne jest nieustanne rozwijanie coraz bardziej skutecznych form ochrony. Rozwój Przemysłu 4.0 wymaga wysocespecjalizowanych rozwiązań w zakresie cyberochrony sieci przemysłowych oprtych na sieciach IoT i IIoT wykorzystującychtechnologie komunikacji LoRa, NarowBand, ZIGBEE, M2M , sigfox, 5G i 4G. Opracowywane rozwiązanie SMUAP automatyczne wykryje urządzenia w sieci przemysłowej oraz dokona detekcji podatności wraz z weryfikacją luk na zidentyfikowanych urządzeniach w czasie rzeczywistym.
W wielu zakładach przemysłowych urządzenia przemysłowe nie są objęte właściwą inwentaryzacją i zarządzaniem, co skutkuje długookresowym aktywnym działaniem w sieci przemysłowej urządzeń, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. SMUAP zapewni natychmiastowe mapowanie sieci w sposób pasywny na wysokim poziomie szczegółowości. Możliwe będzie sprawdzenie zainstalowanego firmware’u i zweryfikowanie czy dana wersja firmware posiada błędy i może być dopuszczona do pracy w danym obszarze OT poprzez integrację z bazami CVE. Aktualnie tego typu czynności najczęściej wykonywane są w sposób manualny, co jest zadaniem czasochłonnym (zwłaszcza przy rozbudowanej infrastrukturze sieciowej) jak i obarczonym dużym prawdopodobieństwem błędu jak i wydłużonym czasem reakcji na ujawnioną lukę/podatność.
Wartość dofinansowania: 4 942 612,50 PLN
Wartość projektu: 7 023 062,50 PLN
Projekty akceleracji współfinansowane w ramach działania 2.5 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój
Wspólnie z uznanymi przedstawicielami przemysłu zrealizowaliśmy szereg nowatorskich projektów wdrożeniowych.
W ramach KPT Scale Up wspólnie z Es-System zrealizowaliśmy projekt dotyczący rozwiązania do zarządzania ciągłością systemu oświetleniowego.
W ramach StartupSPARK wspólnie z Ericsson zrealizowaliśmy projekt dotyczący rozwiązania do analizy jakości działania sieci mobilnych (3G/4G) na potrzeby Przemysłu 4.0 w czasie rzeczywistym.
W ramach IndustryLABII wspólnie z PKP Energetyka zrealizowaliśmy projekt dotyczący opracowania sniffera transmisji dla unikalnego protokołu komunikacji BUSZ.
W ramach Akcelerator IDEA Global zrealizowaliśmy z KGHM S.A. pilotażowe wdrożenie innowacyjnego rozwiązania klasy IDS (intrusion detection system) do monitorowania sieci przemysłowej i wykrywania anomalii w tym cyberzagrożeń.